АКТУАЛЬНО

[5]

ТРІЙЦЯ 2017: що треба знати про свято та ЯК ЙОГО СВЯТКУВАТИ

Трійцю в цьому році православні християни відзначають 4 червня – тобто на 50-й день після Великодня. Що потрібно знати про це свято: традиції, обряди і заборони.

Що означає Свята Трійця? Саме в цей день на святих апостолів, послідовників Ісуса Христа, зійшов Святий Дух, який і символізує триєдність Бога. З цього дня Бог послав апостолам дар розмовляти різними мовами. І саме Трійця вважається Днем народження Церкви. Тиждень після свята називається “Зелені свята”.
Після вознесіння Ісуса Христа настав десятий день: це був п’ятдесятий день після Воскресіння Христового. У євреїв було велике свято П’ятидесятниці в пам’ять Синайського законодавства. Всі апостоли разом з іншими учнями Христовими та іншими віруючими одностайно перебували в одній світлиці в Єрусалимі.
Була третя година дня за єврейським рахунком годин, тобто, по-нашому – дев’ята година ранку. Раптом зчинився шум з неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де перебували учні Христові. І з’явилися вогненні язики і спочили (зупинилися) по одному на кожному з них. Всі сповнилися Духа Святого і стали славити Бога різними мовами, яких раніше не знали.
Так Дух Святий, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків, на знак того, що Він дав апостолам здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам; зійшов же у вигляді вогню на знак того, що має силу спалювати гріхи й очищати , освячувати й зігрівати душі.
В Єрусалимі в цей час було багато євреїв, які прийшли з різних країн на свято. Апостоли вийшли до них і стали проповідувати на їх рідних мовах воскреслого Христа. Проповідь так подіяла на тих, хто слухав її, що багато хто повірив і стали питати: «Що ж нам робити?» Петро відповів їм: «Покайтеся і хрестіться в ім’я Ісуса Христа на прощення ваших гріхів, тоді і ви отримаєте дар Святого Духа»
Таких, що увірували в Христа і охоче прийняли хрещення, виявилося того дня близько трьох тисяч чоловік. Таким чином, почало будуватися на землі Царство Боже, тобто Церква Христова.
Традиції та прикмети свята. Трійцю святкують три дні. Господині до неї дуже ретельно готуються: наводять в будинку чистоту, прикрашають житло свіжими гілками клена, берези, верби, липи, квітами і травами, що символізує процвітання і новий життєвий цикл.
Субота перед святом є поминальним днем. Люди в храмах ставлять свічки за упокій помeрлих родичів. Особливо моляться за тих, хто помeр передчасною смeртю. До свята жінки печуть пироги, готують м’ясні та рибні закуски. У деяких регіонах в цей день фарбують яйця в зелений колір.
Перший день – Зелену неділю – у народі вважають днем активності й підступності русалок та іншої міфічної нечисті. Зелень, якою прикрашають будинки, є захистом і оберегом від них. Вранці в цей день в храмах відбуваються святкові богослужіння. Потім люди ходять один до одного в гості. Починаються масові гуляння, ярмарки.
Другий день свята називається Клечальним понеділком. Після служби священики йшли на поля читати молитви з проханням до Бога благословення на майбутній урожай.
На третій, Богодухів день, хлопці вибирали собі наречених. Дівчата “водили тополю”, в ролі якої була незаміжня дівчина – перша красуня на селі. Її наряджали вінками, стрічками, гілками та водили по дворах. Зустріти Тополю вважалося до великої удачі. У цей день в колодязях освячували воду.
Народні звичаї Трійці. З Трійцею пов’язано багато народних звичаїв, прикмет і ритуалів. Так, наприклад, трави (меліса, м’ята) і квіти після освячення в церкві вважаються цілющими, тому з них заварюють чай.
Роса, що випала в Трійцю, вважається дуже корисною для здоров’я і краси. Дівчатам радять нею вмиватися, щоб зберегти свою молодість і красу.
Трійця вважається кращим часом для сватання. Якщо посваталися на Трійцю, а одружилися на Покрову, то це є запорукою дружної, щасливої і міцної родини. Хто не вірить, може перевірити на власному досвіді.
Багато прикмет на Трійцю пов’язані з погодою. Якщо в цей день іде дощ, то це до хорошого врожаю, до тепла, до грибного літа. Духів день вважається іменинами землі. У трійцю не можна працювати на землі, зате можна збирати лікарські трави. Зібрані в цей день трави володіють особливими цілющими властивостями.
За народними повір’ями разом за Зеленими святками йшов русальний тиждень. Це час ворожінь, якими в основному захоплювалися дівчата. Вони плели і пускали на воду віночки. Якщо віночки, пущені по воді, сходяться, значить, дівчину в цьому році посватають. Якщо віночок повернеться до берега, значить, вона просидить ще рік в дівках. А якщо віночок зовсім потоне, то нескоро дівчина вийде заміж. Якщо рівно пливе вінок – і життя складеться розмірено і гладко. Якщо вінок гойдається на хвилях або паморочиться, значить і життя буде бурхливим, неспокійним. Якщо вінок швидко зник з очей – вийти заміж їй в далеких краях.
Що не можна робити на Трійцю на землі. У свято Трійці землю називають іменинницею, вважається, що вона святкує свій день народження. Адже земля на початку літа прикрашена свіжою соковитою зеленню і квітами, і подібно землі зеленими букетами, гілками і травами у цей святковий день також вбираються будинки і храми.
Тому основна заборона цього дня пов’язана саме із землею. На Трійцю ні в якому разі не можна проводити будь-які земляні роботи: рити, копати, орати, боронувати, встромляти кілки, косити траву і навіть садити рослини.
Особливо обережного поводження вимагають до себе цього дня дерева. Молоде зелене деревце – берізка, горобина, верба – часто використовується в Троїцьких ритуалах. Дівчата прикрашають його стрічками та вінками з квітів, завивають йому гілки і ворожать про свою долю. Тому на Трійцю також не можна рубати і пиляти дерева, ламати сучки, колоти дрова.
Що не можна робити на Трійцю в лісі. Трійця – це час, коли русалки можуть вільно відвідати світ живих, перебувати на землі і всіляко шкодити людині. Щоб не зустрітися з ними, не можна на Трійцю поодинці ходити в ліс і в поле, інакше мавки можуть залоскотати до смeрті, і людина пропаде. Також не можна водити в ліс коней і худобу.
Та ж сама заборона на Троїцькі свята стосується і будь-яких водойм – річка, озеро, море. Протягом трьох днів заборонено купатися, інакше людину можуть потягти за собою на дно русалки. Існує повір’я, що на Трійцю не обходиться без утoпленика. Тому, як би не було спекотно цього дня, краще не ризикувати і не перевіряти на собі цю прикмету.
Що не можна робити на Трійцю вдома. Свято є свято, а тому на Трійцю не можна виконувати будь-яку домашню роботу – прибирати дім, прати білизну, різати, стригтися, а також прясти, ткати, шити, вибілювати полотна. Виняток становить тільки приготування їжі та годування домашніх тварин.




ТРІЙЦЯ 2017: що треба знати про свято та ЯК ЙОГО СВЯТКУВАТИ ТРІЙЦЯ 2017: що треба знати про свято та ЯК ЙОГО СВЯТКУВАТИ Reviewed by марія іваночко on 08:46 Rating: 5